Jaro na Podluží 2019
Festival otevřených sklepů pořádá Nadace Partnerství prostřednictvím Partnerství, o.p.s.

Vážení milovníci vína, přátelé jižní Moravy,

za poslední tři roky se každoročně vysázelo v průměru 150 hektarů nových vinic. Produkční potenciál teď máme 18 700 ha, a z toho 17 903 ha osázených vinic. A teď pozor – registrovaných producentů hroznů je 17 900! Průměr: jeden hektar na vinohradníka. Když od toho odečteme ty největší, kteří mají stovky hektarů, vychází nám, že většina malých pěstitelů hroznů drží pod půl hektaru vinic. Víno z něho dle registrů vyrábí asi 1 000 producentů, ale většinou pro vlastní spotřebu, takže ho nikdy neokoštujeme. Na trhu najdete asi 300 až 400 domácích výrobců vína. Každý z nás vypije v průměru 21,5 litru vína a celkem ho tedy spotřebujeme 2,2 milionu litrů ročně. Z toho je 0,8 milionu litrů tuzemského vína a 1,4 milionu litrů vína dovezeného. K vylepšení těchto statistik, zejména ve prospěch malých vinařů a prodeje domácího vína, vás zveme na Podluží. Nebojte, nebude to o číslech. Bude to o setkání s vinaři, kteří vínu zasvětili svůj život, o muzice, dobrém jídle a krásně malovaných sklepech.
 
Kupte si vstupenky na festival

Půdy a odrůdy Podluží

Zdejší oblasti se říká „království malých vinařů“. Co chybí na velikosti vinic, dohání vinaři počtem odrůd. Na sprašových půdách a píscích se z bílých vín daří Chardonnay i aromatickému Muškátu moravskému. Z červených je zde „na míru“ zdejšímu klimatu vyšlechtěný Cabernet Moravia. Jeho šlechtitele, pana Lubomíra Glose, čilého 80letého muže, můžete i dnes potkat s rukama od bláta v jeho vinicích v Moravské Nové Vsi.
 
Vinaři na Podluží

Od cimbálky k cimbálce

Mezi všem sklepy v Moravské Nové Vsi zahrajú Hudci z Kyjova a do pozdní noci bude znít cimbálka i na zábavě u sklepů ve Výmolu. Ve Vinařství Milan Vašíček v Prušánkách sám vinař naladí svůj cimbál a pozve Kapelu starých časů. Mezi sklepy v Mikulčicích zase potkáte cimbálovou muziku z Lužic a ve vinařství Dvořáček cimbálku Zádruha z Dolních Bojanovic. Do třetice Mikulčice – v Rodinném vinařství Bartoníkovi bude hrát Cimbálová muzika Oskoruša. Večer bude hrát i cimbálka Galán ve Vinařství Maláník-Osička.
 
Doprovodný program festivalu

Vstupenky na festival

Co musíte udělat, abyste si tohle všechno mohli užít? Koupit si vstupenku na festival – jednoduše na našem e-shopu. Pokud budete objednávat 10 a více vstupenek, máte je s 10% slevou. Nebo můžete využít slevu ČD Bonus, přijet do Moravské Nové Vsi nebo Břeclavi vlakem a na registračním místě si koupit předem zarezervovanou vstupenku se slevou 25 %. Hlavně příliš dlouho neotálejte. Vstupenky se prodávají ještě rychleji než na podzim, takže může být vyprodáno i dva týdny před festivalem.
 
Kupte si vstupenky
Copyright © 2019, Nadace Partnerství. Všechna práva vyhrazena.
 
Pro odhlášení newsletteru klikněte sem: Odhlásit

Kontakt:
Partnerství, o.p.s.

Údolní 33, Brno 602 00
e-mail: otevrene.sklepy@nap.cz; tel: 515 903 121